Uykunun renkleri: Yatak odası renginin uykudaki rolü nedir?

Araştırmalar, farklı renk tonlarının farklı fiziksel ve duygusal tepkilere yol açabileceğini gösteriyor. Bu cevaplar olabilir çeşitli farklı bireylerde, ancak belirli eğilimler gözlemlenmiştir.

Renkler genellikle hava koşulları ve nesnelerle ilişkilendirilir ve bu renklere verilen tepkiyi etkileyebilir. Bazı bireylerde de olabilir kültürel veya duygusal çağrışımlar belirli renklerle. Bir çalışma, sıcak renklerle boyanmış odaların katılımcılar tarafından heyecan verici ve teşvik edici olarak tanımlandığını, soğuk renklerle boyanmış odaların ise ferah ve huzurlu olarak algılandığını ortaya çıkardı.

Bu renk çağrışımlarının potansiyeli var yatmadan önce düşünme şeklini etkiler. Sonuç olarak uyku için gözleri kapatmadan önce görülen renkler uykuya dalma hızını ve uyku kalitesini etkileyebilmektedir. Kişisel deneyim, her kişinin belirli renklere verdiği tepkiyi değiştirebilir ve bazı durumlarda yatak odası renklerinin uyku üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı görülebilir.

Mavi renk açık gökyüzü veya temiz, berrak su dahil olmak üzere pek çok olumlu çağrışımı vardır. Renk psikolojisine göre açık ve açık maviler zihni sakinleştirmeye yardımcı olurken, daha yoğun maviler yansımaya ilham verebilir.

Üniversite yurtlarındaki oda renkleri üzerine yapılan bir araştırmada mavinin en çok tercih edilen renk odanın. Araştırmaya katılan öğrenciler mavinin öğrenmeyi en iyi şekilde teşvik ettiğini bildirdi. Ayrıca öğrenciler mavi rengini güçlü bir şekilde sakin bir ruh hali ile ilişkilendirmektedirler.

Renkli odalardaki fiziksel ve duygusal deneyimler üzerine yapılan bir araştırmada bilim insanları, mavi bir odanın beyni kırmızı odaya göre daha az uyarılma durumuna sokma olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Diğer araştırmalar mavi öğrenme ortamının öğrenme duygularını uyandırdığını buldu. huzur ve rahatlama da uyku için önemlidir.

Mavi gibi, yeşil başka bir serin, yatıştırıcı renktir. Yeşil, doğada bulunan çimenler, ağaçlar ve diğer bitkilerle ilişkilendirildiği göz önüne alındığında, bir alanı huzurlu hissettirebilir. Bu rahatlatıcı çağrışımlar, stresi gidermenize ve sizi rahatlatarak huzurlu bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Üniversite yurtları üzerine söz konusu çalışmada yeşil en çok tercih edilen ikinci renk odanın. Ancak yeşilin bazı tonları uyku için diğerlerinden daha çekici olabilir. Örneğin sarı-yeşiller, çürük gıdayla olumsuz ilişkiler nedeniyle daha az tercih edilebilir.

Nane yeşili veya adaçayı gibi yumuşak tonlar yatak odası için rahatlatıcı renkler olabilir. Yeşil, yeşilin hakim olduğu resimlerin duvarlara asılması veya yeşil pencere perdeleri gibi başka yollarla da birleştirilebilir. Yeşil bitkiler de yatak odasına getirilebilir. İç mekan bitkileri de olabilir havayı temizliyorlar ve aynı zamanda stres seviyelerini azaltır.

Beyaz nötr bir renktir .Mutluluk ve rahatlamaya ilham veren. Araştırmalar, beyaz rengin kabarık bulutlar gibi olumlu duygular ve görüntülerle güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu buldu. Ofis alanlarında beyaz, en az dikkat dağıtıcı duvar renklerinden biri olarak kabul edilir. Beyazı uyku alanınıza dahil etmek dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirebilir ve uykuya dalmadan önce rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Beyaz yaygın bir tavan rengidir. Beyaz bir tavan bir odayı daha güzel gösterebilir daha geniş. Üniversite odaları çalışmasında öğrencilerin çoğu beyaz tavanı renkli tavana tercih etti. Beyaz tavanın yanı sıra duvarların daha hafif olması ferahlık hissini daha da artırabilir.

Duvarların yanı sıra beyazı yatak odasına dahil etmenin bir başka yolu da onu renklerle kombinlemektir. Örneğin bir duvar için mavi veya yeşil renk seçilebilir, diğer duvarlar beyaz veya kırık beyaz tonlarında boyanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x