İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı davasında 6 sanığa tahliye

“TÜRKİYE’YE SIKINTI ÇIKARMAK İÇİN GELMEDİM, ÇALIŞMAK İÇİN GELDİM”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Ferhat Habeş, “Öncelikle ölenlere Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Ben PKK’dan kaçarak Türkiye’ye geldim. Burada evlendim, evlendikten sonra ailemi de buraya getirdim. Ben hiçbir şey görmedim, Türkiye’ye sıkıntı oluşturmak için gelmedim, iş yapmak için, çalışmak için geldim. Hasan beni aradı onlar bizim akrabalarımız, komşularımız 3 gün senin yanında kalsınlar dedi. 3 gün sonra Avrupa’ya gidecekler, bir şey olmaz dedi. 15-20 gün yanımda kaldılar. Sonra ev aramaya başladılar, Bilal ve Ahlam hem atölyede hem de evde toplam 2 buçuk ay kadar kaldılar. Kiminle konuştular bu süre zarfında bilmiyorum, benim yanımda kimseyle konuşmadılar. Suçum nedir onu da bilmiyorum” ifadelerini kullandı. Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Ahlam Albashir, “Kız kardeşimle görüşmek istiyorum” dedi, savunmasına başka bir şey eklemedi. Diğer sanıklar ise mahkemeden tahliyelerini talep etti.

6 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Mahmud Haso, Hadice Alkurdia, Salih Carkes, Hadir Carkes, Yasir Al Korali ve suça sürüklenen çocuk A.E.’nin tutuklulukta kaldıkları süre gerekçesiyle tahliyesine karar verdi. Aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 18 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, dosyanın mütalaa hazırlanabilmesi için Cumhuriyet Savcısı’na gönderilmesine de hükmederek duruşmayı erteledi.

CEZA DURUMLARI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Albashır’ın ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar, ‘tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme’ suçundan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 99 kişiye karşı ‘tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan bin 930 yıl 6 aydan 2 bin 970 yıla kadar ve ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değişitirilmesi’ suçundan 12 yıldan 24 yıla kadar olmak üzere toplamda, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapsi talep edildi. İddianamede, aralarında firari sanık örgüt elebaşlarından Cemil Bayık’ın da bulunduğu diğer şüphelilerin ise 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 938 yıldan 3 bin 16 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x