Heathrow Havaalanı, bir İngiliz vatandaşının biniş kartı veya pasaportu olmadan fark edilmeden New York’a uçmasının ardından büyük bir güvenlik incelemesine alındı.

PD Özel

Craig Sturt isimli İngiliz vatandaşı 23 Aralık’ta İngiltere’nin en işlek havalimanına geldi. Pasaport, biniş kartı ve tüm güvenlik arama kontrol noktalarını atlatan 46 yaşındaki Sturt, New York’a gidecek olan British Airways uçağına binerek, boş olan koltuklardan birisine oturdu. Uçuş ekibi de durumu fark etmedi.

Ancak bu kez New York’taki JFK Havalimanındaki pasaport kontrol noktasından geçmeyi başaramayan CraigSturt burada yakalanarak İngiltere’ye geri gönderildi.

ŞİMDİ DE KAYIP

Noel tatilinde İngiltere’ye gelen Sturt hakkında çeşitli suçlardan soruşturma başlatıldı ancak yakınları Sturt’un o günden bu yana kayıp olduğunu belirtti. CraigSturt’un bulunması için Londra Emniyet Müdürlüğü (MET) devreye girdi.

İÇİŞLERİ BAKANI HESAP SORDU

İçişleri Bakanı James Cleverly’nin havalimanında yaşanan güvenlik açığı nedeniyle ilgililerden hesap sorduğu belirtiliyor. Bir bakanlık yetkilisi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bazı kafalar gidecek. Bunun olması şaşırtıcı. Bir terörist fark edilmeden başarılı bir şekilde uçağa binmiş olsaydı neler olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Bu olay, amiral gemisi olan Heathrow havaalanı yöneticileri ve pasaport polisi için çok büyük bir utanç kaynağı. Ayrıca British Airways için de imaj sarsıcı bir durum. Personelleri ihmalkâr davrandı ve işini iyi yapmadı.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x