Eski Bakan’dan Yunanistan uyarısı

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Türkiye Yunanistan arasındaki yakınlaşmaya dair dikkat çekti.

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Tantan, “Yunanistan Ege Adaları’ndaki istilasını, düşmanca silahlanmayı, Batı Trakya’da Türklere yaptığı haksızlığı sonlandırmadıkça ilişkiler düzelmez” ifadelerini kullandı.

Tantan devamında şu ifadeleri yazdı:

“Kıbrıs, Ege kıta sahanlığı meselelerinde bulduğu her fırsatta Türkiye’ye düşmanca yaklaşan Yunanistan’la mevcut koşullarda ilişki kurmanın Türkiye’ye yararı olmaz.

Türkiye; 6 mil taahhüdü, KKTC’nin tanınması, Ege Adaları’ndaki istilanın sonlanması, Batı Trakya’daki Türklerin haklarının garanti altına alınması halinde Yunanistan’la dostluk kurabilir.

Aksi takdirde; uzun süre sonra Yunanistan’a gidip kritik bir şeymiş gibi kendi adalarımıza vize serbesitesi sağlanmasının zafer gibi sunulması büyük bir hezimettir, düşünsel mağlubiyettir. İşin aslı çay kahve ziyaretinden ötesi değildir.

Türkiye’nin dış politikada gücünü yansıtamamasının temel nedeni siyasi iradenin güçsüz, stratejik anlayıştan yoksun oluşu ve İktidarın siyaseti sadece seçim kazanmaktan ibaret olarak algılamasıdır.

Türkiye’nin ortak akılla dış politikaya yön vererek politik zaferler elde etmesi zaruri bir hal almış olup görev TBMM’ye düşmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x