Erdoğan’ın tepsinin ardından HSK’dan göreve iade edilen 387 hakim ve savcı hakkında inceleme kararı

Danıştay’ın, ‘FETÖ ile irtibatlı’ oldukları gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 450 hakim ve savcı hakkında göreve iade kararı vermesine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepki göstermesinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) harekete geçti.

TRT’de yer alan habere göre; HSK, Danıştay tarafından göreve iade kararı verilen 387 isim hakkında yeni inceleme başlattı. Danıştay ise ‘FETÖ’ irtibatı gerekçesiyle meslekten ihraç edilen hakim ve savcılardan 5 bin 112’sinin dava açtığını, 3 bin 799 davada ret, 435 davada ise işlemin iptaline karar verildiğini, bunlara ilişkin temyiz başvurularının da 3 bin 448’inin karara bağlandığını duyurdu.

Danıştay’ın göreve iade kararıyla ilgili Mısır ziyaretinin dönüşünde açıklamalarda bulunan Erdoğan, Danıştay’ın bu kararının yanı sıra Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) aldığı kararları da ‘hazmedemediğini’ kaydetmişti. 

Erdoğan ne demişti?

 Erdoğan Danıştay’ın FETÖ nedeniyle ihraç edilen 450 hakim ve savcının göreve iadesi kararına ilişkin, “Karar sessiz kalmamız mümkün değil. Danıştay zaman zaman bu tür kararlarla bizi rahatsız ediyor ama AYM’nin sık sık bu tür kararları alması ciddi manada rahatsız ediyor” dedi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x